סיוע משפטי מיידי בטלפון: 1-800-800-891

עורכי דין סדר דין יעוץ משפטי מיידי רשלנות רפואית פשיטת רגל הוצאה לפועל

ויתור על סודיות רפואית - נקודות למחשבה והסברים

סודיות רפואית היא החובה המוטלת על עובדי בריאות לשמור בסוד את המידע שנמסר להם על המטופל או ביחס אליו. חיסיון זה מיועד לשמור על האמון שבין המטופל והאחראים על בריאותו ולכן הוא מתייחס למידע שהגיע לעובד מכוח תפקידו ונמסר לו מתוך הנחה שישמור עליו בסוד ולא יעבירו לגורמים בלתי רצויים.

חיסיון זה  קבוע בשבועת היפוקרטס, בכללי האתיקה של ההסתדרות הרפואית, בחוק הגנת הפרטיות תשמ"א-1981 ובחוק זכויות החולה תשנ"ו-1996. מלבד זאת, חקיקה נוספת מתייחסת למקרים בהם הרופא מחויב לדווח על מידע רפואי חרף קיומה של חובת הסודיות.

קיראו בהרחבה על: תיעוד רפואי

החריגים לחובה לשמור על הסודיות הרפואית הקבועים בחוק זכויות החולה הנם: הוראה של בית משפט לגילוי המידע, פנייה לצורך השגת מטרה בלתי חוקית, מידע שלא נמסר מתוך הנחה שיישמר בסוד והסכמה של החולה לויתור מצדו על החיסיון של המידע הרפואי.

לשיחה מיידית עם עורך דין חייגו חינם: 1-800-800-891

מתי נדרש טופס ויתור סודיות רפואית?

האופן שבו מוותר המטופל על הסודיות אינו מוסדר והוא יכול לכאורה להיעשות גם בהתנהגות או בעל פה, אומנם בדרך כלל נעשה הויתור בכתב.ויתור על סודיות רפואית

טופס ויתור על סודיות רפואית הוא כתב הסכמה לויתור על החיסיון לגבי החומר הרפואי של המטופל וכל גוף רשאי לקבוע לעצמו את נוסח הטופס.

הנסיבות בהן נדרשת החתימה על טופס הויתור הן מגוונות. קיימת פרקטיקה מקובלת בתביעות בתחום הנזיקין כמו במקרי רשלנות רפואית או תאונות דרכים לפיה, על התובע להגיש כתב ויתור על סודיות רפואית וזאת במטרה להביא לבירור האמת בהליכים אלו.

מלבד זאת גם בתביעות לקבלת הטבות או קצבאות המשולמות על ידי המדינה או גופים פרטיים נדרש המטופל לחתום על טופס ויתור, כדי שכל המידע הנדרש יהיה בפני המוסד הרלבנטי. חתימה על כתב ויתור זה נדרשת גם במסגרת קבלה ללימודים במקצועות הבריאות השונים.

למה משמש טופס ו.ס.ר?

החתימה על טופס הויתור, היא המסגרת החוקית להפרת חובת הסודיות של הגורמים המטפלים במקרים בהם לא מתקיימים חריגים אחרים הקבועים בחוק.

הפרת חובת הסודיות הרפואית שלא בהסכמת המטופל או בהתקיימותם של החריגים הקבועים בחקיקה, עלולה להוות במקרים מסוימים ובנסיבות כל מקרה לגופו עילת תביעה.

פסיקה

במסגרת הליך רע"א 8019/06 ידיעות אחרונות בע"מ נ' לוין - בקשת רשות ערעור על החלטת בית המשפט המחוזי בתביעת לשון הרע על החלטת בית משפט השלום בעניין המצאת טופס ויתור סודיות רפואית ותשובות לשאלון גילוי מסמכים הקשורים למצבה הרפואי של התובעת, בתביעת לשון הרע נגד ידיעות אחרונות בעקבות ידיעה על כך, שנמצאה על ידי המשטרה במצב של ערפול חושים וחוסר תקשורת עם המציאות ובשל חוסר האמת בהן לטענת התובעת הוגשה התביעה.

הנתבעים ביקשו לצורך הכנת ההגנה, כי התובעת תחתום על טופס ויתור סודיות, תצהיר גילוי ושאלון אך היא סירבה ולכן פנו לבית המשפט.

בית משפט השלום קבע שהמסמכים נחוצים לעניין ההגנה, בית המשפט המחוזי קיבל בחלקו את בקשת הערעור וביקש להגביל את הגילוי וויתור הסודיות רק לתוצאות בדיקות שהיו סמוך לאירועים הנטענים.

בית המשפט העליון קבע שיש להגביל את הגילוי במסגרת ויתור הסודיות בתביעת לשון הרע רק לפרטי האירוע.

לשיחה מיידית עם עורך דין חייגו חינם: 1-800-800-891
פורום יעוץ משפטי

בדיקת זכויות מקרקעין
ייעוץ בנושא הוצאה לפועל
ייעוץ בענייני תעבורה
ייעוץ בנושא דיני משפחה
ייעוץ בנושא דיני נזיקין
ייעוץ בנושא דיני פלילים
ייעוץ בנושא דיני פשיטת רגל
ייעוץ בנושא תביעות אזרחיות
ייעוץ בנושא אחר

פנה אל עורך דין:
שם הפונה:
דוא"ל:
טלפון:
איזור מגורים:
הבעיה שלי בנושא:
תוכן ההודעה:

תחומי התמחות במשרד:
   עורכי דין משפחה, גירושין
   עורכי דין פלילי
   עורכי דין אזרחי מסחרי
   עורכי דין מקרקעין
   עורכי דין תעבורה
   עורכי דין נזיקין
   עורכי דין דיני עבודה
   עורכי דין רשלנות רפואית
   מושגים משפטיים
   פרסום מאמרים משפטיים

פורום יעוץ משפטי לאזרח

הודעות אחרונות בפורום:
- תעבורה
- צביעת ארונות מטבח
- בדיקת רכב
- הצגת ראיות לצד שכנגד
- דיני משפחה
- שעות נוספות בהריון
- זכויות שוכר לאחר מכירת הדירה
- שלום חברים , מנסה לאתר פס"ד ע "א 569/80 ולא מוצא , מוצא הרק איזכורים שלו צד שכנגד טוען שפס"ד זה מוכיח שלא חלה אחריותעל השולח כאשר השלוח חורג מהסמכות שניתמנה לו להבנתי ס 14 בפקודת הנזיקין הוא חדמשמעי כשהמחוקק רוצה לפטור הוא עושה זאת ס56 לפקודת החברות לדוגמא , וגם בו יש החרגות להחרגות אם יש מי שיכול לאר הפס"ד - אודה מאד כמו כן אשמח לשמוע דעתכם האם שולח פטור מאחריות כאשר שלוח חורג מסמכותו [השולח קיבל מוצר להעבירו באמצעות השלוח ל X ובפועל השלוח העבירו ל Y] תודות!
- אכיפה בררנית
- פרט שגוי
- חניה על מדרכה
- רו"ח שלא הגיש עבורי דו"ח שנתי
- ביטול דו"ח חניה
- שמישהו יעצור את העברינים האלו לגזול מכספנו מיד...
- נכות בעקבות שריפה בדירה
- נזקים בדירה שכורה
- שאלה לגבי חידוש חוזה
- וועד בית וחניה
- דוח חניה ע"ש וכתובת נפטר ולא ע"ש היורש המחזיק ברשיון זמני
- דוח חניה בגדרה
- עלויות תחזוקת בניין בדירה שכורה
- הודעה בדואר
- הודעה בדואר
- אישור בדיקות ותשלום שעות נוספות
- יציאה מדירה
טעינה...

תחומים קרובים:
קובלנה פלילית
עורכי דין
פגיעה בפרטיות
זכויות חולה הנוטה למות
תביעות נגד ביטוח לאומי
יעוץ משפטי מיידי
יש לך בעיה בענייני נזיקין?

מפת אתר | תקנון ותנאי שימוש כל הזכויות שמורות © 2013 סדר דין עורכי דין ברשת