סיוע משפטי מיידי בטלפון: 1-800-800-891

עורכי דין סדר דין יעוץ משפטי מיידי רשלנות רפואית פשיטת רגל הוצאה לפועל

ידועים בציבור - מעמד חוקי והגדרה משפטית

התא המשפחתי והזוגי ידע תהפוכות רבות בשנים האחרונות. אם בעבר המדינה הכירה רק בגבר ואישה שנישאו זה לזו בהתאם לדין הדתי, כיום מכירה המדינה בדרכים שונות גם בזוגות בני אותו מין או בזוגות של גברים ונשים שהחליטו מסיבה זו או אחרת שלא להינשא.

מושג הידועים בציבור מתייחס לזוגות שמקיימים ביניהם מערכת יחסים ללא נישואין. בחקיקה הישראלית לא מוגדרת תקופת זמן מינימאלית על מנת שבני זוג יוכרו כידועים בציבור ובית המשפט יכריע בסוגיה לפי הנסיבות של כל מקרה ומקרה.

לפעמים זוגות ידועים בציבור נמצאים במעמד זה בעל כורחם. במדינת ישראל הדין הקובע בעניין נישואין וגירושין הוא הדין הדתי. לכן, זוגות שאינם רשאים להינשא לפי הדין הדתי כמו כהן וגרושה, חסרי דת או בני זוג מדתות שונות שעומדים בקריטריונים שנקבעו בפסיקה, חיים לא פעם כידועים בציבור.

לשיחה מיידית עם עורך דין חייגו חינם: 1-800-800-891

התנאים להכרה במעמד של ידועים בציבור

הקריטריונים להכרה בבני זוג כידועים בציבור נקבעו על ידי הפסיקה. קריטריונים אלו להכרה ידועים בציבור - מעמד חוקי והגדרה משפטיתבידועים בציבור השתנו במהלך השנים אך הם מורכבים בעיקרם משני יסודות.

היסוד הראשון הוא שבני הזוג מנהלים ביניהם חיים אינטימיים המבוססים על אותם עקרונות עליהם מושתתים החיים המשותפים של בעל ואישה, קרי אהבה, מסירות, נאמנות וחיבה.

היסוד השני הוא שכתוצאה מהחיים המשותפים של בני הזוג הם מנהלים למעשה משק בית משותף, בדומה לזה שמנהלים בעל ואישה. בנקודה זו חשוב להבין כי המבחנים שבית המשפט מחיל בעניין ההגדרה של ידועים בציבור אינם נוקשים והם יכולים להשתנות גם לפי נסיבות המקרה ובהתאם ליחסים בין בני הזוג.

קיראו על סמכויות בית המשפט לענייני משפחה

זכויות ידועים בציבור - מה אומר החוק?

עד לחקיקת חוק יחסי ממון התשל"ג-1973 ההלכה שחלה ביחס לשיתוף נכסים בין בני זוג נשואים הייתה חזקת השיתוף, לפיה אלא אם כן הוכח אחרת, בני הזוג התכוונו ליצור שיתוף מלא בנכסים שלהם.

בית המשפט הכיר בתחולת חזקת השיתוף גם על הנכסים של ידועים בציבור, אך הדעה המקובלת היא שרף ההוכחה העומד בפני הידוע בציבור שטוען להחלתה של חזקת השיתוף הוא גבוה יותר מזה שעומד בין בני זוג נשואים.

בעניין החלתה של חזקת השיתוף בין ידועים בציבור הנטייה של בתי המשפט היא להפריד בין שני שלבים בקשר בין בני הזוג. בשלב הראשוני שבו בני הזוג עדיין בוחנים את הקשר ביניהם, הנטייה של בתי המשפט היא שלא להחיל את חזקת השיתוף מהטעם שבני הזוג טרם גמרו אומר לחיות את חייהם יחד.

קיראו בהרחבה על: נישואין אזרחיים

לעומת זאת, בשלב שבו החיים של בני הזוג משתלבים יחד בהרמוניה בתי המשפט יראו נכונות גדולה יותר להחיל את חזקת השיתוף. חרף זאת, אין לקבוע מסמרות והקביעה של בית המשפט תשתנה לפי הנסיבות של כל מקרה לגופו.

גם חוקים אחרים שנחקקו במהלך השנים מכירים במעמד של ידועים בציבור לצורך קבלת זכויות.

יש לך שאלות בנושא ידועים בציבור או דיני משפחה בכלל? משרדינו מפעיל מחלקה משפטית המתמחה בטיפול בענייני מעמד אישי ודיני משפחה, ואנו מציעים יעוץ משפטי אישי ודיסקרטי בכל בעיה שמציקה לך. עורכי דין מנוסים במשרדינו עומדים לרשותך ואנו נשמח לסייע ולייעץ לך בכל עניין רלוונטי.

לשיחה מיידית עם עורך דין חייגו חינם: 1-800-800-891
פורום יעוץ משפטי

בדיקת זכויות מקרקעין
ייעוץ בנושא הוצאה לפועל
ייעוץ בענייני תעבורה
ייעוץ בנושא דיני משפחה
ייעוץ בנושא דיני נזיקין
ייעוץ בנושא דיני פלילים
ייעוץ בנושא דיני פשיטת רגל
ייעוץ בנושא תביעות אזרחיות
ייעוץ בנושא אחר

פנה אל עורך דין:
שם הפונה:
דוא"ל:
טלפון:
איזור מגורים:
הבעיה שלי בנושא:
תוכן ההודעה:

תחומי התמחות במשרד:
   עורכי דין משפחה, גירושין
   עורכי דין פלילי
   עורכי דין אזרחי מסחרי
   עורכי דין מקרקעין
   עורכי דין תעבורה
   עורכי דין נזיקין
   עורכי דין דיני עבודה
   עורכי דין רשלנות רפואית
   מושגים משפטיים
   פרסום מאמרים משפטיים

פורום יעוץ משפטי לאזרח

הודעות אחרונות בפורום:
- תעבורה
- צביעת ארונות מטבח
- בדיקת רכב
- הצגת ראיות לצד שכנגד
- דיני משפחה
- שעות נוספות בהריון
- זכויות שוכר לאחר מכירת הדירה
- שלום חברים , מנסה לאתר פס"ד ע "א 569/80 ולא מוצא , מוצא הרק איזכורים שלו צד שכנגד טוען שפס"ד זה מוכיח שלא חלה אחריותעל השולח כאשר השלוח חורג מהסמכות שניתמנה לו להבנתי ס 14 בפקודת הנזיקין הוא חדמשמעי כשהמחוקק רוצה לפטור הוא עושה זאת ס56 לפקודת החברות לדוגמא , וגם בו יש החרגות להחרגות אם יש מי שיכול לאר הפס"ד - אודה מאד כמו כן אשמח לשמוע דעתכם האם שולח פטור מאחריות כאשר שלוח חורג מסמכותו [השולח קיבל מוצר להעבירו באמצעות השלוח ל X ובפועל השלוח העבירו ל Y] תודות!
- אכיפה בררנית
- פרט שגוי
- חניה על מדרכה
- רו"ח שלא הגיש עבורי דו"ח שנתי
- ביטול דו"ח חניה
- שמישהו יעצור את העברינים האלו לגזול מכספנו מיד...
- נכות בעקבות שריפה בדירה
- נזקים בדירה שכורה
- שאלה לגבי חידוש חוזה
- וועד בית וחניה
- דוח חניה ע"ש וכתובת נפטר ולא ע"ש היורש המחזיק ברשיון זמני
- דוח חניה בגדרה
- עלויות תחזוקת בניין בדירה שכורה
- הודעה בדואר
- הודעה בדואר
- אישור בדיקות ותשלום שעות נוספות
- יציאה מדירה
טעינה...

תחומים קרובים:
כתובה - משמעות משפטית
הסכם שלום בית
ירושה והיורשים
צוואה על פי חוק
הסדרי ראיה - סקירה משפטית
תואר שני במשפטים
מסורבות גט - מה אומר החוק?

מפת אתר | תקנון ותנאי שימוש כל הזכויות שמורות © 2013 סדר דין עורכי דין ברשת