סיוע משפטי מיידי בטלפון: 1-800-800-891

עורכי דין סדר דין יעוץ משפטי מיידי רשלנות רפואית פשיטת רגל הוצאה לפועל

חוק יחסי ממון בין בני זוג במשפחה

חוק יחסי ממון בין בני זוג, שהתקבל בשנת 1973, נועד להסדיר זכויותיהם של בני זוג נשואים ברכוש המשותף ואת אופן חלוקת הרכוש ביניהם במקרה פקיעת הנישואין.

החוק חל לגבי זוגות, אשר נישאו לאחר 1.1.1974 והוא משקף שוויון זכויות ברכוש המשותף, מתוך תפיסה לפיה, שני בני הזוג תורמים באופן שווה לקשר הנישואין, גם אם הרכוש רשום פורמאלית על שם אחד מהם. 

לקבלת סיוע משפטי בענייני משפחה חייגו: 03-6093833

ההיבטים המוסדרים בחוק יחסי ממון

עריכת הסכם ממון ואישורו - ההסכם מגובש במטרה להסדיר את היחסים הממוניים בין בני הזוג. עריכת ההסכם ושינויו מחויבים להיעשות בכתב ולצורך החלתו נדרש אישור בית המשפט לענייני משפחה או בית הדין הרבני (הסכם, שנערך טרם הנישואין ושינויים בו, ניתן לאשר בפני נוטריון אן רשם נישואין).

תנאי לאישור הינו עמידה על כך, שההסכם או השינויים נערכו בהסכמה חופשית של הצדדים, תוך הבנת ההסדר והשלכותיו. 

איזון משאבים - במועד פקיעת הנישואין, עקב גירושין או מות אחד מבני הזוג, זכאי בן הזוג השני לקבלת מחצית מהשווי הכללי של סך הנכסים. חריג לכך הם נכסים, שאינם נכללים באיזון, ובהם: נכס, שהביא עמו אחד הצדדים לפני הנישואין או שקיבל במתנה או בירושה במהלך הנישואין; גמלת ביטוח לאומי, שמקבל אחד מבני הזוג וגמלה או פיצוי, להם זכאי אחד מבני הזוג עקב נזק גוף או מוות וכן נכסים, לגביהם הסכימו בני הזוג, שיוצאו מהאיזון. 

עריכת הסדר איזון משאבים - האיזון ייערך ברישום נכסי כל אחד מבני הזוג (למעט הנכסים, המוצאים מהאיזון) וניכוי סכום החובות הרלוונטיים, הנזקפים לכל בן זוג. במידה ושווי נכסי אחד הצדדים גבוה משווי נכסי הצד בשני יעביר בעל הסכום הגבוה את מחצית ההפרש בין שווי הנכסים - בעין, בכסף או בתחליף כסף.

היעדר הסכמה בין בני הזוג - בשעה שמתעוררת בין הצדדים מחלוקת לעניין הזכויות הרכושיות או אופן ביצוע האיזון מוקנית לערכאה הרלוונטית סמכות החלטה לגבי יישום האיזון ותנאיו, מועד הביצוע וקביעת מנגנון הצמדה וריבית.

השיקולים המשמשים את הערכאה המשפטית -  בקבלת החלטתה תתחשב הערכאה במצבו הפיננסי של כל אחד מבני הזוג תוך הבטחת מניעת פגיעה באובדן מקור הפרנסה של מי מבני הזוג; פגיעה בתפקודו במקום העבודה וכן שיבוש צבירת זכויות סוציאליות.

עורך דין משפחה לשירותך...

לבני זוג המעוניינים לגבש הסכם ממון, מומלץ לפנות לקבלת יעוץ משפטי. עורך דין המתמחה בדיני משפחה יסייע בניסוח הסכם הוגן, בהתאם להוראות החוק, אשר יגן על האינטרסים של שני הצדדים. במקרה פקיעת הנישואין יפעל עורך הדין למימוש ההסכם, תוך הבטחת הזכויות ההדדיות.

פסקי דין בנושא חוק יחסי ממון בין בני זוג

בש"א 019960/07 פרטוש ענת נ' פרטוש אילן  (שלום חיפה) עסק בבקשה, שהגישה האישה לדחיית תביעת הבעל בעניין החזר מע"מ בטענה, כי סמכות הדיון נתונה לבית הדין הרבני, שהוסמך על ידי הצדדים לדון בנושאי מזונות ורכוש, לרבות רכוש בית העסק, שהמע"מ משתייך אליו.

המשיב טען, כי עילת התביעה התגבשה לאחר הגירושין ולפיכך אין לכרוך אותה לתביעת הרכוש.
בהחלטת בית הדין הרבני הגדול על החלטת בית הדין הרבני האזורי לגבי חלוקת הרכוש נקבע, כי בהתאם לחוק יחסי ממון מהווה אף מוניטין של עסק נכס בר חלוקה והדיון הוחזר להכרעת הערכאה האזורית.

בית המשפט הפנה לפסיקה לפיה, כדי להקנות לבית דין רבני סמכות יחודית לדון בענייני הרכוש בהליכי גירושין, יש לכרוך זאת במסגרת תביעת גירושין.

מאחר וסוגיית הרכוש נכרכה לגירושין וטרם הוכרעה על ידי בית הדין הרבני, קיימת לערכאה זו סמכות נמשכת להחליט בעניינים הממוניים בין הצדדים. רק לאחר קבלת הכרעתה ניתן יהיה להביא מחלוקת ממונית עתידית לדיון בפני בית המשפט האזרחי.

נפסק, כי על הבעל להגיש תביעת המע"מ להכרעת בית הדין הרבני בתוך שלושה שבועות, לצורך הכרעה בסמכותו לדון בה במסגרת הדיון, המתנהל בפניו.

לקבלת סיוע משפטי בענייני משפחה חייגו: 03-6093833
פורום יעוץ משפטי

בדיקת זכויות מקרקעין
ייעוץ בנושא הוצאה לפועל
ייעוץ בענייני תעבורה
ייעוץ בנושא דיני משפחה
ייעוץ בנושא דיני נזיקין
ייעוץ בנושא דיני פלילים
ייעוץ בנושא דיני פשיטת רגל
ייעוץ בנושא תביעות אזרחיות
ייעוץ בנושא אחר

פנה אל עורך דין:
שם הפונה:
דוא"ל:
טלפון:
איזור מגורים:
הבעיה שלי בנושא:
תוכן ההודעה:

תחומי התמחות במשרד:
   עורכי דין משפחה, גירושין
   עורכי דין פלילי
   עורכי דין אזרחי מסחרי
   עורכי דין מקרקעין
   עורכי דין תעבורה
   עורכי דין נזיקין
   עורכי דין דיני עבודה
   עורכי דין רשלנות רפואית
   מושגים משפטיים
   פרסום מאמרים משפטיים

פורום יעוץ משפטי לאזרח

הודעות אחרונות בפורום:
- תעבורה
- צביעת ארונות מטבח
- בדיקת רכב
- הצגת ראיות לצד שכנגד
- דיני משפחה
- שעות נוספות בהריון
- זכויות שוכר לאחר מכירת הדירה
- שלום חברים , מנסה לאתר פס"ד ע "א 569/80 ולא מוצא , מוצא הרק איזכורים שלו צד שכנגד טוען שפס"ד זה מוכיח שלא חלה אחריותעל השולח כאשר השלוח חורג מהסמכות שניתמנה לו להבנתי ס 14 בפקודת הנזיקין הוא חדמשמעי כשהמחוקק רוצה לפטור הוא עושה זאת ס56 לפקודת החברות לדוגמא , וגם בו יש החרגות להחרגות אם יש מי שיכול לאר הפס"ד - אודה מאד כמו כן אשמח לשמוע דעתכם האם שולח פטור מאחריות כאשר שלוח חורג מסמכותו [השולח קיבל מוצר להעבירו באמצעות השלוח ל X ובפועל השלוח העבירו ל Y] תודות!
- אכיפה בררנית
- פרט שגוי
- חניה על מדרכה
- רו"ח שלא הגיש עבורי דו"ח שנתי
- ביטול דו"ח חניה
- שמישהו יעצור את העברינים האלו לגזול מכספנו מיד...
- נכות בעקבות שריפה בדירה
- נזקים בדירה שכורה
- שאלה לגבי חידוש חוזה
- וועד בית וחניה
- דוח חניה ע"ש וכתובת נפטר ולא ע"ש היורש המחזיק ברשיון זמני
- דוח חניה בגדרה
- עלויות תחזוקת בניין בדירה שכורה
- הודעה בדואר
- הודעה בדואר
- אישור בדיקות ותשלום שעות נוספות
- יציאה מדירה
טעינה...

תחומים קרובים:
עריכת הסכם ממון אפקטיבי
גירושין בגלל בגידה
גירושין בהסכמה אימתי?
נישואין אזרחיים
הסכם שלום בית
פורום יעוץ משפטי
הליכי גירושין - מדריך

מפת אתר | תקנון ותנאי שימוש כל הזכויות שמורות © 2013 סדר דין עורכי דין ברשת