סיוע משפטי מיידי בטלפון: 1-800-800-891

עורכי דין סדר דין יעוץ משפטי מיידי רשלנות רפואית פשיטת רגל הוצאה לפועל

תביעות קטנות - סיוע של עורך דין

בית משפט לתביעות קטנות

תביעות קטנות הוא הליך נורמטיבי הנועד לצורכי בירור תביעות אזרחיות של אנשים פרטיים על סכומים קטנים. במהותו ההליך בא להקל על האזרח ולאפשר לו להביא תביעתו לדיון בפני בית המשפט במינימום הוצאות ומקסימום יעילות של זמן בבירור התובענה.

רק לשם המחשה שיעורי האגרה בבתי המשפט לתביעות קטנות נמוכים בהרבה מאלה של בתי משפט השלום.

גם מהבחינה הפרוצדוראלית טומן בחובו הליך תביעות קטנות יתרון בהיותו עצמאי ובלתי קשור לסדרי הדין הנוקשים יחסית בבתי משפט השלום.

השופט בבית משפט לתביעות קטנות יפעל בדרך הנראית לו יעילה ביותר להכרעה צודקת ומהירה, הוא לא מחויב לדיני הראיות המחייבים בבתי משפט השלום ורשאי לקבל גם ראיות שאינן קבילות בבית משפט אחר. 

פנייה אל עורך דין לפני הגשת תביעות קטנות, לחץ כאן: יעוץ משפטי

כלל נוסף אותו ניתן לראות גם כיתרון וגם כחיסרון הוא כי התובע אינו רשאי להיות מיוצג על ידי עורך דין בבית המשפט לתביעות קטנות. קיימים אומנם מספר חריגים לכלל זה בהם ייתן בית המשפט רשות לתובע להיות מיוצג על ידי עורך דין אולם אלה נובעים מטעמים מיוחדים בלבד.

כלל זה נועד להבטיח הליך פשוט, קצר ומובן לכל אזרח ללא המורא הקיים מפני עו"ד ממולח שעלה בידו של אחד הצדדים לשכור לשירותו וכך מושגת רמה מסוימת של שוויון ונינוחות בין צדדים שונים בכוחם.

אין באמור בכלל זה בכדי לגרוע מהצורך החיוני להיוועץ עם עו"ד בטרם הגשת תביעה קטנה לבית המשפט בייחוד כאשר אחת המטרות העיקריות שעומדות בפניך בהגשת תביעה קטנה היא חיסכון בהוצאות. יעוץ של עו"ד בטרם הגשת תביעה קטנה עשוי לחסוך לך הרבה הוצאות רבות בעתיד כפי שיפורט עוד בהמשך.

סמכותו של בית משפט לתביעות קטנות מקבילה לזו של בית משפט השלום ותביעות הנכנסות למסגרתו כשירות להתברר בשתי הערכאות לפי בחירתו של התובע.

בואו לקרוא בהרחבה על: תביעות גד רשויות מקומיות

לבית משפט לתביעות קטנות סמכות לדון בהתקיים התנאים הבאים:

  • מדובר בתביעה אזרחית.
  • התביעה הוגשה על ידי יחיד – אין סמכות לדון בתביעה של תאגיד.
  • התביעה היא לתשלום סכום עד לגובה של 30,100 ש"ח, או למתן צו להחלפת מצרך או לתיקונו או לביטול העסקה, כאשר שווי המצרך או סכום העסקה אינו עולה על 30,100 ש"ח, או בתביעה שכנגד העונה על התנאים הנ"ל לרבות בידי חברה ובלבד שהתביעות אינן לפי זכות שהומחתה או שהוסבה ואינן בסמכותו הייחודית של בית משפט אחר.

כפי שצוין לעיל, מומלץ מאוד להיוועץ עם עורך דין בראשית הדברים בכדי לברר האם תביעתך כלל יכולה להתברר במסגרת סמכותו של בית המשפט לתביעות קטנות והאם אינך חסום להגיש תביעה כזו לאור המגבלות הקיימות בחוק.

עורך דין הבקיא בתחום העוולה שנגרמה לך יבדוק האם טענותיך אכן מקימות עילה משפטית המצדיקה הגשה של תביעה לבית משפט לתביעות קטנות.

במידה וטענותיך יתגלו כמוצדקות לכאורה ובמסגרת סמכותו העניינית של בית המשפט לתביעות קטנות העו"ד יעזור לך להכין את כתבי בי הדין וידריך אותך כיצד להביא את טענותיך בצורה הברורה והממצה ביותר בפני השופט ובדבר הצורך להוכיח אותן.

לאחר שהשכלת בשלב ראשוני זה בעזרתו של העו"ד עליך לדעת את חובתך לעמוד בנטל ההוכחה של טענותיך. גם אם טענותיך אכן מקימות עילה יבדוק העו"ד האם באפשרותך להוכיח אותן וידריך אותך כיצד עליך לעשות זאת בצורה המרבית על מנת לשכנע את השופט באמיתות טענותיך. 

במידה ותגיש את תביעתך לבית המשפט לתביעות קטנות ללא כל ייעוץ עו"ד ותיפסל מחמת חוסר סמכות או שמא לא תצליח להעלות את טענותיך כראוי או לא תצליח להוכיח את תביעתך על אף טענותיך המוצדקות לא תוכל לאחר מכן לערער על החלטת בית משפט לתביעות קטנות אלא ברשות בית המשפט המחוזי.

הערעור עצמו אם תינתן לך הרשות יתברר בפני בית המשפט המחוזי ובמקרה כזה ההוצאות שיקרו עליך לעמוד בהליך הערעור בהצלחה לרבות בכל הקשור לשכר טרחת עו"ד יהיו גבוהות פי כמה מאלה שהיו לך לו נועצת עם עו"ד מלכתחילה.   

לאור האמור לעיל, אמנם עו"ד לא יכול לייצג אותך בבית המשפט לתביעות קטנות אולם כדאי מאוד להיוועץ עימו בטרם תגיש תביעתך על מנת שתבחר בצורה מושכלת באפשרות הטובה ביותר עבורך למימוש זכויותיך שבדין ותדע ליישמן בצורה המרבית בפני בית המשפט.

דומה הדבר לשחקן תיאטרון שאמנם לא יכול לעלות לבמה עם המאמן שלו, אולם לא יעלה על הדעת כי לא יעשה אימונים וחזרות ויקשיב למאמנו בכל עת עד שלב עלייתו לבמה.

לקבלת סיוע משפטי מיידי, לחץ כאן: יעוץ משפטי


פורום יעוץ משפטי

בדיקת זכויות מקרקעין
ייעוץ בנושא הוצאה לפועל
ייעוץ בענייני תעבורה
ייעוץ בנושא דיני משפחה
ייעוץ בנושא דיני נזיקין
ייעוץ בנושא דיני פלילים
ייעוץ בנושא דיני פשיטת רגל
ייעוץ בנושא תביעות אזרחיות
ייעוץ בנושא אחר

פנה אל עורך דין:
שם הפונה:
דוא"ל:
טלפון:
איזור מגורים:
הבעיה שלי בנושא:
תוכן ההודעה:

תחומי התמחות במשרד:
   עורכי דין משפחה, גירושין
   עורכי דין פלילי
   עורכי דין אזרחי מסחרי
   עורכי דין מקרקעין
   עורכי דין תעבורה
   עורכי דין נזיקין
   עורכי דין דיני עבודה
   עורכי דין רשלנות רפואית
   מושגים משפטיים
   פרסום מאמרים משפטיים

פורום יעוץ משפטי לאזרח

הודעות אחרונות בפורום:
- תעבורה
- צביעת ארונות מטבח
- בדיקת רכב
- הצגת ראיות לצד שכנגד
- דיני משפחה
- שעות נוספות בהריון
- זכויות שוכר לאחר מכירת הדירה
- שלום חברים , מנסה לאתר פס"ד ע "א 569/80 ולא מוצא , מוצא הרק איזכורים שלו צד שכנגד טוען שפס"ד זה מוכיח שלא חלה אחריותעל השולח כאשר השלוח חורג מהסמכות שניתמנה לו להבנתי ס 14 בפקודת הנזיקין הוא חדמשמעי כשהמחוקק רוצה לפטור הוא עושה זאת ס56 לפקודת החברות לדוגמא , וגם בו יש החרגות להחרגות אם יש מי שיכול לאר הפס"ד - אודה מאד כמו כן אשמח לשמוע דעתכם האם שולח פטור מאחריות כאשר שלוח חורג מסמכותו [השולח קיבל מוצר להעבירו באמצעות השלוח ל X ובפועל השלוח העבירו ל Y] תודות!
- אכיפה בררנית
- פרט שגוי
- חניה על מדרכה
- רו"ח שלא הגיש עבורי דו"ח שנתי
- ביטול דו"ח חניה
- שמישהו יעצור את העברינים האלו לגזול מכספנו מיד...
- נכות בעקבות שריפה בדירה
- נזקים בדירה שכורה
- שאלה לגבי חידוש חוזה
- וועד בית וחניה
- דוח חניה ע"ש וכתובת נפטר ולא ע"ש היורש המחזיק ברשיון זמני
- דוח חניה בגדרה
- עלויות תחזוקת בניין בדירה שכורה
- הודעה בדואר
- הודעה בדואר
- אישור בדיקות ותשלום שעות נוספות
- יציאה מדירה
טעינה...

תחומים קרובים:
עורך דין פלילי
עורכי דין בתחום דיני בנקאות
נזקי גוף - תביעות פיצויים
סיוע לנפגעי תאונות דרכים
רשלנות רפואית בלידה
גביית חובות בהליך הוצאה לפועל
איחוד תיקים או פשיטת רגל

מפת אתר | תקנון ותנאי שימוש כל הזכויות שמורות © 2013 סדר דין עורכי דין ברשת