סיוע משפטי מיידי בטלפון: 1-800-800-891

עורכי דין סדר דין יעוץ משפטי מיידי רשלנות רפואית פשיטת רגל הוצאה לפועל

בגצ - בית המשפט הגבוה לצדק

מהו בית המשפט הגבוה לצדק ומה סמכויותיו?

בית המשפט הגבוה לצדק הוא למעשה אחד מיני כמה תפקידים של בית המשפט העליון. תפקידו של בג"צ להגן על שלטון החוק ולהבטיח חוקיות פעולתן של רשויות שלטון, בין השאר במקרים שבהם יש צורך  לתת סעד למען הצדק ובמקרים שאינם בסמכותו של בית דין אחר.

בג"צ אינו דן בסכסוך בין שני פרטים, אלא דן בסכסוך בין הפרט לרשויות המדינה כגון הכנסת, הממשלה, משרדי הממשלה, פקידי הציבור וגופים הפועלים מטעם המדינה. הוא ידון במקרים בהם עולה טענה של חריגה מסמכות, החלטה בלתי סבירה, אי חוקיות של חוק, העדר פעולה מצד הרשות ודומה.

לסיוע משפטי מיידי בכל תחום, לחץ כאן: יעוץ משפטי

או צור קשר מיידי עם עו"ד בטלפון: 03-6093833


הוא מוסמך להוציא צווים לרשויות המדינה ולגופים אחרים הממלאים תפקידים ציבוריים. הוא יכול להורות על פעולה או הימנעות מפעולה של אחד מרשויות המדינה, לתת צווים לבתי משפט ולאנשים בעלי סמכויות שיפוטיות. סדר הדיון החל בבג"צ פועל מתקנות סדר הדין בבית המשפט הגבוה לצדק התשמ"ד 1984, לפיו, בג"צ נידון כערכאה יחידה.

ההליך המשפטי בבג"צ

על מנת להתחיל הליך בג"צ יש ראשית להגיש עתירה. העתירה יכולה להיות מוגשת על ידי אדם פרטי שיש לו "זכות עמידה" והוא בעל עניין ממשי בנושא העתירה. הגשת העתירה כרוכה בתשלום וניתן להגישה באמצעות עורכי דין.


תחילה ידון בג"צ בעתירה ואם יחליט שיש עניין בעתירה, יוכל העותר להגיש בקשה למתן צו על תנאי. למעשה, בבקשתו למתן צו על תנאי, העותר מבקש מבג"צ להורות שהחלטה מסוימת תבוטל. 

בית המשפט הנותן צו על תנאי,  מורה  לאותה רשות לנמק מדוע ההחלטה לא תבוטל. במקרה שהרשות לא הצליחה לשכנע את בית המשפט בסבירות ההחלטה אותו צו על תנאי יהפוך למה שמכונה צו מוחלט. צו זה מבטל את החלטת הרשות.

ניתן לבקש יחד עם  צו התנאי גם  צו ביניים, שמטרתו לשמר את המצב כפי שהוא. תכליתו של צו זה למנוע פעולות שישנו את הסטאטוס קוו ויסכלו את מימוש הצו על תנאי. צו הביניים אוסר על מימוש של החלטה שקיבלה הרשות עד להכרעה של בג"צ בנושא העתירה .

דיון של בג"צ הוא קצר מזה הנהוג בערכאה אזרחית מאחר ואין מתן עדויות או הבאת עדויות. ההליך מבוסס על אמון כי העתירה מוגשת  "בידיים נקיות" ובתום לב.

יעוץ משפטי וסיוע של עורכי דין

בשנים האחרונות נקט בג"צ בגישה של אקטיביזם שיפוטי, מתוך אמונה שתפקידו של בית המשפט לשמש כגוף לביקורת שיפוטית על החלטות הרשות המבצעת כחלק מכלי חיוני של מימוש זכויות האדם, כמו גם ככוח מאזן מול הרשות המבצעת.

בג"צ קבע כי יוכל  לדון גם בנושאים שאינם קשורים ישירות לדברים שהובאו לפניו ואפשר לעותרים ציבוריים להגיש תביעה, גם אם אין בה עניין או פגיעה אישית. כל אדם שמרגיש כי נפגע כתוצאה מהחלטה של הממשלה, או הרשויות, יוכל להגיש עתירה, בין אם הוא מיוצג על ידי עורך דין מקצועי ובין אם לאו.

אולם, כמו בכל תחום משפטי בו אתם חשים כי אירעה פגיעה בזכויות שלכם או הפכתם לחלק ממחלוקת משפטית - כדאי מאוד להיעזר בשירותיהם של עורכי דין שילוו אתכם מתחילת ההליך ועד סופו, החל מיעוץ ראשוני, דרך בניית תיק תביעה או ניסוח העתירה וכלה ביצוגכם בפועל.

לסיוע משפטי מיידי בכל תחום, לחץ כאן: יעוץ משפטי

או צור קשר מיידי עם עו"ד בטלפון: 03-6093833


פורום יעוץ משפטי

בדיקת זכויות מקרקעין
ייעוץ בנושא הוצאה לפועל
ייעוץ בענייני תעבורה
ייעוץ בנושא דיני משפחה
ייעוץ בנושא דיני נזיקין
ייעוץ בנושא דיני פלילים
ייעוץ בנושא דיני פשיטת רגל
ייעוץ בנושא תביעות אזרחיות
ייעוץ בנושא אחר

פנה אל עורך דין:
שם הפונה:
דוא"ל:
טלפון:
איזור מגורים:
הבעיה שלי בנושא:
תוכן ההודעה:

תחומי התמחות במשרד:
   עורכי דין משפחה, גירושין
   עורכי דין פלילי
   עורכי דין אזרחי מסחרי
   עורכי דין מקרקעין
   עורכי דין תעבורה
   עורכי דין נזיקין
   עורכי דין דיני עבודה
   עורכי דין רשלנות רפואית
   מושגים משפטיים
   פרסום מאמרים משפטיים

פורום יעוץ משפטי לאזרח

הודעות אחרונות בפורום:
- תעבורה
- צביעת ארונות מטבח
- בדיקת רכב
- הצגת ראיות לצד שכנגד
- דיני משפחה
- שעות נוספות בהריון
- זכויות שוכר לאחר מכירת הדירה
- שלום חברים , מנסה לאתר פס"ד ע "א 569/80 ולא מוצא , מוצא הרק איזכורים שלו צד שכנגד טוען שפס"ד זה מוכיח שלא חלה אחריותעל השולח כאשר השלוח חורג מהסמכות שניתמנה לו להבנתי ס 14 בפקודת הנזיקין הוא חדמשמעי כשהמחוקק רוצה לפטור הוא עושה זאת ס56 לפקודת החברות לדוגמא , וגם בו יש החרגות להחרגות אם יש מי שיכול לאר הפס"ד - אודה מאד כמו כן אשמח לשמוע דעתכם האם שולח פטור מאחריות כאשר שלוח חורג מסמכותו [השולח קיבל מוצר להעבירו באמצעות השלוח ל X ובפועל השלוח העבירו ל Y] תודות!
- אכיפה בררנית
- פרט שגוי
- חניה על מדרכה
- רו"ח שלא הגיש עבורי דו"ח שנתי
- ביטול דו"ח חניה
- שמישהו יעצור את העברינים האלו לגזול מכספנו מיד...
- נכות בעקבות שריפה בדירה
- נזקים בדירה שכורה
- שאלה לגבי חידוש חוזה
- וועד בית וחניה
- דוח חניה ע"ש וכתובת נפטר ולא ע"ש היורש המחזיק ברשיון זמני
- דוח חניה בגדרה
- עלויות תחזוקת בניין בדירה שכורה
- הודעה בדואר
- הודעה בדואר
- אישור בדיקות ותשלום שעות נוספות
- יציאה מדירה
טעינה...

תחומים קרובים:
רשלנות רפואית
עורכי דין תעבורה
עורך דין פלילי
דיני עבודה
פשיטת רגל
הוצאה לפועל
תאונות דרכים

מפת אתר | תקנון ותנאי שימוש כל הזכויות שמורות © 2013 סדר דין עורכי דין ברשת