סיוע משפטי מיידי בטלפון: 1-800-800-891

עורכי דין סדר דין יעוץ משפטי מיידי רשלנות רפואית פשיטת רגל הוצאה לפועל

הסדר טיעון - עסקת טיעון בהליך פלילי

מהי עסקת טיעון וכיצד היא מתבצעת בהליך פלילי?

הסדר טיעון, המכונה גם עסקת טיעון, הינו מנגנון הנהוג בתחום המשפט הפלילי, המאפשר עריכת עסקה במתכונת הסכם, בין הנאשם לבין רשויות התביעה מטעם המדינה - המשטרה או הפרקליטות.

במסגרת ההסכם מודה הנאשם בעובדות המקרה, הודאה אשר אינה מלאה ופחותה מחומרתם של סעיפי האישום המרכזיים בתיק או מוסר מידע על עבריינים אחרים השותפים לעבירה, ובתמורה מקלה התביעה את חומרת המעשה נשוא כתב האישום.

למידע נוסף וסיוע מיידי של עו"ד פלילי, לחץ כאן: יעוץ משפטי
במקרים דחופים, חייג בכל שעה:
1800-800-891

מיתון עמדתה של התביעה מתאפשר במספר אופנים: בין בדרך של תיקון כתב האישום והסרת הסעיפים המחמירים בו, בין בדרך של המרת העבירות המצוינות בכתב האישום בעבירות פחותות משקל ולעיתים נעתרת התביעה להקלה בעונש שייגזר על הנאשם, ביחס לעונש שהיה מוטל עליו אילו הורשע בעבירות פליליות, אשר הופיעו בכתב האישום בנוסחו המקורי. 

התכלית העיקרית של גיבוש וחתימה על עסקת טיעון הינה הגעה לנוסחה של פשרה בין הצדדים להליך הפלילי, בתום ניהול משא ומתן ביניהם, במקביל למנגנון הפשרה הנהוג במשפט האזרחי.
עריכת הסדר טיעון חוסכת את הצורך בהתדיינות משפטית ארוכה, הכרוכה בטרחה, זמן והוצאות כספיות עבור שני הצדדים.

עמדת בית המשפט לגבי הסדרי טיעון הסדר טיעון - עסקת טיעון בהליך פלילי

בהתאם לנוהג ולפסיקה בתחום, קיימת חובת גילוי דבר העסקה בפני בית המשפט. את עסקת הטיעון מקובל לערוך בכתב, לצרפה לחומר החקירה וליידע את בית המשפט אודות פרטיה בדרך של צירוף ההסכם שנערך בין הצדדים להודיה בכתב ואם לא באופן זה, אזי בעל פה.

לחץ לקריאה נוספת:
- מחיקת רישום פלילי
- סחר בסמים

ככלל, בית המשפט אינו מהווה צד לעסקה ואינו מחוייב לה, אך בכדי להקנות להסדר תוקף נדרשת קבלת אישור מטעם הערכאה המשפטית. מקובל, כי מערכת המשפט נוהגת לכבד עסקאות טיעון, הנערכות בין הצדדים, תוך בחינת השיקולים שעמדו בבסיס ההסכם וקיומו של איזון הולם בין ההקלה בעונשו של הנאשם מחד, לבין אינטרס טובת הציבור, עליו אמונות רשויות התביעה, מאידך.

ברוח זו בית המשפט יתערב, ישיג על הסדר טיעון וישנה אותו שעה שמצא, כי עיקרי ההסדר, דרך עריכתו וההסכמות המעוגנת בו לוקים בפגם או בפסול ואינם מבטאים את תכלית הצדק שאמור לגלם מנגנון הענישה.

בהיבט זה יש להבחין בין שני סוגי הסדרי טיעון:

הסדר אשר עוסק במחיקה או בהחלפה של סעיפי אישום - בהסדר מסוג זה נבחנת סבירות השיקולים, אשר הנחו את התביעה בגיבוש ההסכם.
 
הסדר טיעון שעניינו גזר הדין - במקרה זה בוחן בית המשפט האם המתקת העונש עולה בקנה אחד עם טובת הציבור והאם העונש עליו הוסכם הינו פרופורציונאלי ומידתי לעבירות נשוא האישום.

במסגרת מערכת השיקולים שמביא בית המשפט בחשבון נלקחים: העונש המצוי מול העונש הראוי, נסיבות המקרה, ציפיותיו ונסיבותיו הפרטניות של הנאשם וכד', כאשר שיקול, המפר את האיזון בין אינטרס הנאשם לטובת הציבור, עשוי לפסול את העסקה.

בנוסף, קיימת בטלות אינהרנטית של העסקה בעבירות פשע מסויימות, הטעונות גיבוש הסדר טיעון באישור פרליט המחוז. במידה ובעבירות מסוגים אלה הושגה הסכמה מגורם פחות בדרגתו, דוגמת קצין משטרה, יביא הדבר לבטלות העסקה. החריג לכך הינו בהתקיים אינטרס הסתמכות של הנאשם, לפיו סבר, כי קצין המשטרה מוסמך לערוך את העסקה ולחייב את הצדדים לה. 

חזרה מן העסקה

חזרת הנאשם מעסקת טיעון - מתאפשרת לאחר שבית מהשפט הסביר לנאשם, עם הבאת דבר העסקה בפניו ובהתאם לחובה הקבועה בחוק, כי הסדר הטיעון אינו מחייב את הערכאה המשפטית, אשר רשאית לחרוג ממנו לקולא או לחומרה. במקרה זה שמורה לנאשם הזכות לחזור בו מן העסקה. 

חזרת התביעה מעסקת טיעון - מתאפשרת שעה שהאינטרס הציבורי מחייב לעשות כן. מקרה זה מהווה חריג, כאשר הכלל ברגיל קובע, כי עסקת טיעון הינה התחייבות שלטונית, המחייבת את המדינה ואת התביעה בשמה.

במקרים דחופים, חייג בכל שעה:
1800-800-891


פורום יעוץ משפטי

בדיקת זכויות מקרקעין
ייעוץ בנושא הוצאה לפועל
ייעוץ בענייני תעבורה
ייעוץ בנושא דיני משפחה
ייעוץ בנושא דיני נזיקין
ייעוץ בנושא דיני פלילים
ייעוץ בנושא דיני פשיטת רגל
ייעוץ בנושא תביעות אזרחיות
ייעוץ בנושא אחר

פנה אל עורך דין:
שם הפונה:
דוא"ל:
טלפון:
איזור מגורים:
הבעיה שלי בנושא:
תוכן ההודעה:

תחומי התמחות במשרד:
   עורכי דין משפחה, גירושין
   עורכי דין פלילי
   עורכי דין אזרחי מסחרי
   עורכי דין מקרקעין
   עורכי דין תעבורה
   עורכי דין נזיקין
   עורכי דין דיני עבודה
   עורכי דין רשלנות רפואית
   מושגים משפטיים
   פרסום מאמרים משפטיים

פורום יעוץ משפטי לאזרח

הודעות אחרונות בפורום:
- תעבורה
- צביעת ארונות מטבח
- בדיקת רכב
- הצגת ראיות לצד שכנגד
- דיני משפחה
- שעות נוספות בהריון
- זכויות שוכר לאחר מכירת הדירה
- שלום חברים , מנסה לאתר פס"ד ע "א 569/80 ולא מוצא , מוצא הרק איזכורים שלו צד שכנגד טוען שפס"ד זה מוכיח שלא חלה אחריותעל השולח כאשר השלוח חורג מהסמכות שניתמנה לו להבנתי ס 14 בפקודת הנזיקין הוא חדמשמעי כשהמחוקק רוצה לפטור הוא עושה זאת ס56 לפקודת החברות לדוגמא , וגם בו יש החרגות להחרגות אם יש מי שיכול לאר הפס"ד - אודה מאד כמו כן אשמח לשמוע דעתכם האם שולח פטור מאחריות כאשר שלוח חורג מסמכותו [השולח קיבל מוצר להעבירו באמצעות השלוח ל X ובפועל השלוח העבירו ל Y] תודות!
- אכיפה בררנית
- פרט שגוי
- חניה על מדרכה
- רו"ח שלא הגיש עבורי דו"ח שנתי
- ביטול דו"ח חניה
- שמישהו יעצור את העברינים האלו לגזול מכספנו מיד...
- נכות בעקבות שריפה בדירה
- נזקים בדירה שכורה
- שאלה לגבי חידוש חוזה
- וועד בית וחניה
- דוח חניה ע"ש וכתובת נפטר ולא ע"ש היורש המחזיק ברשיון זמני
- דוח חניה בגדרה
- עלויות תחזוקת בניין בדירה שכורה
- הודעה בדואר
- הודעה בדואר
- אישור בדיקות ותשלום שעות נוספות
- יציאה מדירה
טעינה...

תחומים קרובים:

מפת אתר | תקנון ותנאי שימוש כל הזכויות שמורות © 2013 סדר דין עורכי דין ברשת