סיוע משפטי מיידי בטלפון: 1-800-800-891

עורכי דין סדר דין יעוץ משפטי מיידי רשלנות רפואית פשיטת רגל הוצאה לפועל

מתי טיפול רפואי רשלני הוא מעשה פלילי?

האם רשלנות רפואית היא עבירה פלילית?

ככלל, רשלנות רפואית היא עוולה אזרחית, בגינה ניתן לתבוע פיצוי כספי. מי שנפגע עקב טיפול רפואי רשלני יכול לתבוע את הגורם הרפואי שהתרשל ולזכות בפיצוי, בהתאם לנזק שנגרם לו. לעיתים, כאשר מדובר ברשלנות חמורה, עשויים המקרים הללו לקבל גם מימד פלילי והגורמים האחראיים יואשמו בסעיפים פליליים.

הדוגמא המובהקת לכך, הנה מקרים של רשלנות רפואית הגורמים למוות ואז יתכן אישום בגין גרימת מוות ברשלנות. חשוב לציין כי לא מדובר במקרים נפוצים, אולם ראוי להכיר ולהבין את משמעות החוק ואת זכויותיו וחובותיו של כל צד לעניין.

באילו מקרים טיפול רפואי כושל הנו עילה לתביעה?

על מנת לטעון כי טיפול רפואי כושל שהותיר נזק הנו תוצר של רשלנות רפואית בגינה זכאי הנפגע לפיצוי – יש לבסס 2 טענות עיקריות:

  • קיומה של חובת זהירות בין הגורם הרפואי, לבין המטופל והפרתה
  • היווצרות של נזק עקב הפרתה

הערכה מיידית של סיכוי התביעה: חוות דעת משפטית ראשונית

רשלנות או הפרה של חובת זהירות, תיבחן ביחס להתנהלות המצופה מ"האדם הסביר", כאשר ככל שהסטייה גדולה יותר והנזק משמעותי יותר, כך יחשב מעשה הרשלנות חמור יותר. במקרים מסוימים, עצם ההתנהלות החמורה עלולה לחשוף את הגורם הרפואי לאחריות פלילית, גם אם הנזקים שנגרמו אינם כה חמורים.

יחד עם זאת, חשוב לציין כי הרוב המכריע של המקרים התייחס לאירועים של מוות כתוצאה מרשלנות הרופאים. אם נפגעתם עקב מקרה חמור במיוחד, ניתן לבחון את האפשרות להגיש תלונה גם במשטרה ובמידה ותימצא עילה לכך – ייפתח גם הליך פלילי לצד ההליך האזרחי.

חשוב מאוד להתייעץ עם עורך דין בטרם פנייתכם למשטרה או למשרד הבריאות בתלונות. לעיתים, מידע שתמסרו במעמד התלונה עלול לפגוע בתביעת הנזיקין שהנכם עתידים להגיש. לאחר הגשת התלונה במשרד הבריאות, התלונה תיבחן על ידי הוועדה שתתייחס להתנהלות הרופא וטיב עבודתו. היה וימצא כי אכן התרשל – יוכל נציב הקבילות להטיל עליו מגוון סנקציות ואף לשלול את רישיונו לעסוק במקצוע.

ההבדל בין מעשה פלילי של רשלנות לבין טעות אנוש

למרבה הצער, מקרים של מוות בעקבות טיפולים רפואיים כושלים קורים, עצם העיסוק בתחום כמו רפואה, הדורש קבלת החלטות שיש בהן להכריע בענייני חיים או מוות, טומן בחובו את הסיכון הזה. בחלק מן המקרים, מדובר בטעות אנוש מצערת ולא במעשה בו ניתן להאשים את הרופא.

הדרך לבחון את התנהלותו של הרופא במקרים אלו, היא ביחס למצופה מה"רופא הסביר". מחובתו של רופא סביר לפעול במקצועיות ובזהירות כלפי מטופליו, בהתאם לידע הרפואי ולסטנדרטים הקיימים בעולם הרפואה. אולם לא ניתן לצפות ממנו למצוא ולאבחן כל בעיה רפואית ולרפאה.

יפה לעניין זה, התייחסותו של כבוד השופט רבלין, באחת הפסיקות, בה התייחס לנושא הפרת חובת הזהירות והציפיות שראוי לצפות מהרופא הסביר: "לשם פתרון השאלה, האם רופא הפר את חובת הזהירות שהוא חב לחולה, יש לבחון את סטנדרט הטיפול הרפואי הסביר בעת ההפרה. אין לבחון את סטנדרט הטיפול הסביר בראיה מאוחרת או בחכמה שלאחר מעשה".

לקבלת סיוע משפטי ללא כל התחייבות מצידך, לחץ כאן: יעוץ משפטי

או צור קשר עם נציגי המשרד בטלפון: 03-6093833


פורום יעוץ משפטי

בדיקת זכויות מקרקעין
ייעוץ בנושא הוצאה לפועל
ייעוץ בענייני תעבורה
ייעוץ בנושא דיני משפחה
ייעוץ בנושא דיני נזיקין
ייעוץ בנושא דיני פלילים
ייעוץ בנושא דיני פשיטת רגל
ייעוץ בנושא תביעות אזרחיות
ייעוץ בנושא אחר

פנה אל עורך דין:
שם הפונה:
דוא"ל:
טלפון:
איזור מגורים:
הבעיה שלי בנושא:
תוכן ההודעה:

תחומי התמחות במשרד:
   עורכי דין משפחה, גירושין
   עורכי דין פלילי
   עורכי דין אזרחי מסחרי
   עורכי דין מקרקעין
   עורכי דין תעבורה
   עורכי דין נזיקין
   עורכי דין דיני עבודה
   עורכי דין רשלנות רפואית
   מושגים משפטיים
   פרסום מאמרים משפטיים

פורום יעוץ משפטי לאזרח

הודעות אחרונות בפורום:
- תעבורה
- צביעת ארונות מטבח
- בדיקת רכב
- הצגת ראיות לצד שכנגד
- דיני משפחה
- שעות נוספות בהריון
- זכויות שוכר לאחר מכירת הדירה
- שלום חברים , מנסה לאתר פס"ד ע "א 569/80 ולא מוצא , מוצא הרק איזכורים שלו צד שכנגד טוען שפס"ד זה מוכיח שלא חלה אחריותעל השולח כאשר השלוח חורג מהסמכות שניתמנה לו להבנתי ס 14 בפקודת הנזיקין הוא חדמשמעי כשהמחוקק רוצה לפטור הוא עושה זאת ס56 לפקודת החברות לדוגמא , וגם בו יש החרגות להחרגות אם יש מי שיכול לאר הפס"ד - אודה מאד כמו כן אשמח לשמוע דעתכם האם שולח פטור מאחריות כאשר שלוח חורג מסמכותו [השולח קיבל מוצר להעבירו באמצעות השלוח ל X ובפועל השלוח העבירו ל Y] תודות!
- אכיפה בררנית
- פרט שגוי
- חניה על מדרכה
- רו"ח שלא הגיש עבורי דו"ח שנתי
- ביטול דו"ח חניה
- שמישהו יעצור את העברינים האלו לגזול מכספנו מיד...
- נכות בעקבות שריפה בדירה
- נזקים בדירה שכורה
- שאלה לגבי חידוש חוזה
- וועד בית וחניה
- דוח חניה ע"ש וכתובת נפטר ולא ע"ש היורש המחזיק ברשיון זמני
- דוח חניה בגדרה
- עלויות תחזוקת בניין בדירה שכורה
- הודעה בדואר
- הודעה בדואר
- אישור בדיקות ותשלום שעות נוספות
- יציאה מדירה
טעינה...

תחומים קרובים:

מפת אתר | תקנון ותנאי שימוש כל הזכויות שמורות © 2013 סדר דין עורכי דין ברשת